ekoimg

Jeden hektar lasu liściastego jest w stanie wyprodukować około 700kg tlenu. To dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi.

ekoimg

Z jednego, lekko kapiącego kranu w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody – rocznie 260 m3 wody.

ekoimg

W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek. Można je przetwarzać i wykorzystywać nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

ekoimg

Jeden litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody!

ekoimg

Codziennie każde duże miasto w Polsce wysyła na składowisko 100 ciężarówek z odpadami.

ekoimg

Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

ekoimg

Każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200l wody potrzebnej do produkcji papieru.

ekoimg

Każde 100kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa – jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób.

ekoimg

Około 2mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.

Chroń środowisko z mEtKOm

1.
Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania – w ten sposób chronisz drzewa.
2.
Gaś światło gdy opuszczasz pomieszczenie, wyłączaj sprzęt (telewizor, komputer) gdy kończysz z nich korzystać – w ten sposób oszczędzasz energię.
3.
Myjąc zęby zakręcaj wodę, wybieraj krótki prysznic zamiast kąpieli. Zwracaj uwagę na dokręcanie kranów – w ten sposób oszczędzasz wodę.
4.
Zwracaj uwagę, gdy zauważysz gdy ktoś śmieci – w ten sposób dbasz o czystość naszego wspólnego otoczenia.
5.
Segreguj odpady w domu. Mów o takim rozwiązaniu w gronie rodziny i znajomych. Posegregowane odpady to surowce, które można odzyskać.
6.
W miarę możliwości korzystaj z ekologicznych środków transportu. Mając do pokonania krótki dystans, idź na piechotę albo jedź rowerem – w ten sposób powietrze którym oddychamy będzie czystsze.
7.
Gdy wybierasz się na zakupy, zabieraj ze sobą własną materiałową torbę – w ten sposób ograniczasz zużycie plastikowych torebek.
8.
Zwracaj uwagę na kupowane produkty, czytaj etykiety, patrz na oznaczenia mówiące o możliwości ponownego wykorzystania opakowań.
9.
Jeśli masz w domu przedmioty z których nie korzystasz, zamiast je wyrzucać pomyśl, komu mogą się przydać – w ten sposób sprawisz komuś przyjemność i jednocześnie chronisz środowisko

Masz w domu makulaturę, kartony, folie

– przywieź je do nas!